top of page

Blower Titreşim Analiz Raporu

blower mkaine bilgileri ve prüftechnik anliz yorumları

Motor:

 

•Motor ön ve arka yataklardan(1&2) alınan ölçümlerde 6X ve harmoniklerinde 1X yanbantlı titreşim görülmektedir. Fakat genlikler Blower yataklarına göre düşüktür.

•Bunun dışında motorda rulman arızası, elektriksel arıza vb arıza belirtilerine rastlanmamıştır.

blower titreşim ölçüm nokaları

Blower:

 

•Blower’dan alınan ölçümlerde Blower lob geçiş frekansında (BLPF) ve harmoniklerinde 1X yanbantlı titreşim net olarak görülmektedir. Bu frekansta meydana gelen titreşimlerin oluşma sebebi 3 loblu blowerlarda, şaftın tam bir dönüşünde toplamda 6 adet basınçlı hava paketinin kanallara aktarılmasıdır. Bu sebeple 3 loblu blowerlarda 6X ve harmonklerinde titreşim görülmektedir.

•Bu ekipmandan daha önce ölçüm alınmadığı ve trend takibi yapılmadığı için şu anki 6X ve harmonikerindeki titreşim genliğinin bir sorun teşkil edip etmediği konusunda net yorum yapılmaktadır. Daha sağlıklı yorumların yapılması için fabrika bünyesinde bulunan benzer blowerlardan ölçüm alınarak kıyaslama yapılması önerilmektedir.

•Ayrıca literatür incelendiğinde Blower giriş ve çıkışında bulunan susturucuların akustik kavite frekansı (akustik doğal frekansı) tetikleniyorsa BLPF ve harmoniklerinde titreşim yaratabileceği bilgisi verilmektedir.

•Sonraki sayfalarda Blower içerisindeki yataklardan alınmış spektrumlar ve zaman dalga formlarını görebilirsiniz.

•3. yataktaki titreşim seviyesi diğer yataklara göre daha yüksektir. Bu sebeple eğer loblarda bir sıkıntı varsa bu bölgede olma olasılığı daha yüksektir.

•Ayrıca 3. Yatak Hız spektrumunun Zaman Dalga Formu incelendiğinde 6X titreşim genliğinin 1X frekansı ile modülasyonu da net olarak görülebilmektedir.

3.Yatak – Yatay Hız Spektrumu

3.Yatak – Yatay Hız Spektrumu

3.Yatak – Yatay Hız Zaman Dalga Formu

3.Yatak – Yatay Hız Zaman Dalga Formu

5.Yatak – Yatay Hız Spektrumu

5.Yatak – Yatay Hız Spektrumu

5.Yatak – Eksenel Hız Spektrumu

5.Yatak – Eksenel Hız Spektrumu
Örnek Blower Titreşim Analiz Raporu
İndirilebilir PDF versyion
bottom of page